Uz jaunumu sākumu » 2014 » Maijs » 12 » Pasākums pie Korkuļu ūdensrijēja – gada ģeoloģiskā objekta20:55
Pasākums pie Korkuļu ūdensrijēja – gada ģeoloģiskā objekta

Biedrība Ziemeļvidzemes ģeoparks tradicionāli ik gadus piedalās gada ģeoloģijas simbola nominēšanas pasākumā, ko veic biedrība Latvijas Petroglifu centrs. Gada ģeoloģiskā objekta nominācijas tradīcija aizsākās Ziemeļvidzemē, kur 2008. gadā par gada objektu tika nominētas Neļķu klintis pie Mazsalacas. Šogad izvēlētā ģeovieta ir Korkuļu sausgultne ar ūdensrijējiem un ūdeņu izplūdes vietām.

Teritorija atrodas Jaunjelgavas novadā, Sērenes pagastā, Viduslatvijas zemienes pašā austrumu malā, dienvidos no Lejasdaugavas senlejas. Daļu no teritorijas aizņem dabas piemineklis Korkuļu sausgultne un pazemes upe, kas ir arī Natura 2000 teritorija. Teritorijā atrodas lielākā daļa no nelielās Korkuļu (Dešupītes) senlejas, Lauces senlejas posms un pacēlums starp abām senlejām. Ūdensrijēji Korkuļu upītes senlejā caur pazemes noteces sistēmu ir savienoti ar ūdeņu izplūdes vietām Lauces senlejā.

Dabas piemineklis ir unikāls visas Latvijas mērogā kā lielākā tieši novērojamā upes ūdeņu pārplūdes vieta. Korkuļu upītes un Lauces senlejas veidojušās leduslaikmeta noslēgumā kā Lejasdaugavas senlejai paralēlas zemledāja ūdeņu noteces artērijas – subglaciālās iegultnes.

Gada ģeoloģiskajam objektam veltītais publiskais pasākums, uz kuru ir aicināts ikviens interesents, notiks 2014. gada 17. maijā pl. 10:00 Jaunjelgavas novada Sērenes pagastā, uz dienvidiem no Daugavas, iepretim Aizkrauklei. Tikšanās vieta ir bijušo Zeltiņu māju ceļgals ar norādes zīmi uz Korkuļu sausgultni un ūdensrijējiem. Tā sasniedzama sekojoši. Braucot no Aizkraukles puses, pēc HES dambja šķērsošanas, no pirmā T-veida krustojuma jābrauc pa šoseju aptuveni 1 km uz austrumiem (Seces virzienā), kur būs redzama minētā norādes zīme. Paredzamais pasākuma ilgums – aptuveni 3 stundas.

...

Informāciju par pasākumu skatīt sagatavotajā plakātā (© Juris Metums, Latvijas Petroglifu centrs).

Pielikumi: Attēls 1
Skatījumi: 1269 |