» Jaunumi


Pirmās ziņas par dižakmeni Ipiķu pagasta nomalē, mežā uz Latvijas – Igaunijas robežas 2010.gadā sniedza Valsts Mežu Dienesta Kultūras mantojuma apzināšanas projekta Ipiķu pagasta inventarizētājs Mārtiņš Līdums. Līdz tam nekas par šādu lielu akmeni nebija zināms. 2011.gada oktobra sākumā Ziemeļvidzemes ģeoparka eksperti devās uz robežas esošo akmeni izpētīt un novērtēt.

Pēc Mārtiņa Līduma sniegtajām norādēm akmeni atradām samērā viegli. Robeža pati par sevi ir samērā viegli atrodams orientieris. Konkrētā posmā tā gan nedaudz sākusi aizaugt ar brikšņiem, tomēr lielais akmens sasniedzams diezgan viegli. Akmenim dots Pārrobežu dižakmens nosaukums. Un pilnīgi pamatoti – akmens atrodas tieši uz robežas: puse no tā Latvijai, otra puse – Igaunijai. Tieši pāri akmens platajai mugurai uzkrāsots melnbalts robežas marķējums.

Veicot akmens uzmērīšanu, secinājām, ka tas ir pat lielāks nekā sākotnēji novērtēts. 5,4 m garais, 3,8 m platais un 2,6 m augstais granītpegmatīta bluķis ir gandrīz 14 metru apkārtmērā un 24 kubikmetrus liels. Akmens virsmā izpētes rezultātā atrodam arī vēsturiskus iekalumus, kas slēpušies zem sūnām un līdz šim palikuši nepamanīti. Pašā akmens augšā iekalts skaitlis 380 un trīsstūris ar punktu vidū un 15 cm garu līniju tā augšējā stūrī, kas norāda robežas virzienu. Otrs iekalums atrodas akmens virsmas Latvijas puses malā – tur iekalta parasta robežzīme: 11 x 14 cm liels krustiņš ar 2 cm dziļu punktu vidū. Mazākais iekalums liecina, ka pie akmens bijusi arī zemnieku saimniecību zemju robeža.

Tā nu sanāk, ka šis ir jau otrais mums un igauņiem kopīgais dižakmens. Līdz šim bija zināms, ka Latvijas un Igaunijas robeža ir tieši pāri Urgu Zviedru akmenim, kas atrodas Rūjienas novada Lodes pagasta ziemeļos, arī Ziemeļvidzemes Ģeoparka teritorijā. Tas ir jau sen labi pazīstams senais robežakmens, kas bagāts vēsturiskiem iekalumiem. Urgu Zviedru akmeni, kas ir ne vien kultūrvēsturiski nozīmīgs akmens, bet arī 10 kubikmetrus liels dižakmens, 2008.gadā izpētīja Latvijas Petroglifu centra Valmieras rajona dižakmeņu pētniecības projekta ekspedīcija.

Teksts un foto – Andris Grīnbergs


Pārrobežu dižakmens atrodas tieši uz Latvijas – Igaunijas robežas


Iekalumi dižakmens virsmā

Skatījumi: 2292 | Datums: 10.10.11