» Jaunumi


25. un 26.augustā Sāmsalā notika Ziemeļeiropas Ģeoparku konference, kurā plašākai sabiedrībai tika prezentēts pagājušā gadā Igaunijā izveidotais Sārtes Silūra Ģeoparks (Saarte Silurimaa Geopark). Tas izveidots Sāmsalā, ietverot arī vairākas tās tuvumā esošās mazās salas.

Igaunijas ģeoparka rīkotajā starptautiskajā konferencē piedalījās pārstāvji no daudziem Eiropas ziemeļdaļas ģeoparkiem – no Norvēģijas, Somijas, Islandes, Latvijas, kā arī pārstāvji no Lietuvas Ģeoloģijas inspekcijas un Ventas reģionālā parka. Vistālāk braukusī konferences dalībniece bija arheoloģe un ģeoloģijas zinību popularizētāja no Itālijas.

Uz šo starptautisko konferenci devās arī Ziemeļvidzemes Ģeoparka delegācija triju cilvēku sastāvā – ģeoparka vadītājs, ģeologs Dainis Ozols, ģeogrāfe Vita Turuka un vēsturnieks Andris Grīnbergs. Latvijas pārstāvji konferencē piedalījās ne tikai kā vērotāji no malas, bet arī aktīvi dalībnieki – uzstājās ar divām prezentācijām. Dainis Ozols izstāstīja par mūsu ģeoparka izveidi, teritoriju, ievērojamākajām vietām un objektiem, patreizējām aktivitātēm un tuvākajiem plāniem, bet Vita Turuka – par publicitāti, atpazīstamību un mājas lapas attīstību. Savukārt Andris Grīnbergs konferences dalībniekus iepazīstināja ar Ziemeļvidzemes Ģeoparka bagāto un daudzveidīgo kultūras mantojumu, jo ģeoparki nav tikai ģeoloģiski vērtīgas vietas, bet tām ļoti nozīmīgs ir arī kultūras mantojums, tai skaitā arheoloģijas pieminekļi, senās kulta vietas un vēl daudz kas cits. Šī konference bija arī lieliska iespēja nodibināt un veicināt mūsu starptautiskos kontaktus, īpaši ar tuvāko valstu pārstāvjiem.

Pēdējos gados ģeoparku attīstība Eiropā ļoti strauji pieņemas spēkā. Piemēram, 2009.gadā, kad tika dibināts Ziemeļvidzemes Ģeoparks, Vācijā tolaik bija pieci ģeoparki, bet tagad to skaits sasniedzis jau 18! Arī Igaunijā varēja pārliecināties, ka viņu pirmā ģeoparka attīstība ir aktīva un apjomīga. Par to liecināja arī konference, kas bija noorganizēta ļoti labā līmenī, un kuru apmeklēja ļoti dažādu nozaru un specialitāšu pārstāvji. Un to var teikt gan par zinātnisko pusi, gan par praktiskajiem un biznesa jautājumiem. Viens no pirmajiem referentiem konferencē bija Igaunijā ievērojamais ģeoloģijas profesors, akadēmiķis Anto Raukas. Tāpat pārsteidzoša bija vietējo pašvaldību vadītāju līdzdalība – sākot ar Sāremā rajona vadītāju un beidzot ar mazo pagastu pārvaldniekiem, kas ne vien visi bija klāt un teica ievadrunas, bet arī konferences dalībniekus laipni sagaidīja savās teritorijās. Varēja labi redzēt, ka igauņi ir visai ātri sapratuši, ka ģeoparks ir ļoti perspektīvs attīstības virziens pat tādā tūristu iecienītā vietā kā Sāmsala.


Igaunijas pirmā ģeoparka vadītāja Ērika Thalheima.


Ziemeļvidzemes ģeoparka pārstāvji konferencē.


Kālī ciemā iekārtots iespaidīgs ģeoloģijas muzejs no dolomītiem celtā ēkā.


Pie Anglas vējdzirnavām uzbūvēts kultūras mantojuma centrs.


Savukārt lielajā Kāli meteorīta krāterī tika rīkots koncerts.

Teksts un foto: Andris Grīnbergs
Skatījumi: 1922 | Datums: 28.08.11