» Jaunumi


2010.gada 23. un 24.oktobrī notika Ģeoparka 2.ekspedīcija, kas tika organizēta sadarbībā ar „Latvijas Petroglifu centru”. Pirmās dienas galvenais uzdevums bija tikt skaidrībā par kādu noslēpumainu dižakmeni, kas slēpās Ramatas upes labā krasta mežā ne pārāk tālu no plaši pazīstamā Ramatas Lielakmens. Izmēros lielo akmeni pirms apmēram 5 gadiem bija atradis Vilnis Velde, nofotografējis, bet ne visai precīzi nofiksējis tā atrašanās vietu. Līdz ar to pagājušajā vasarā ilgstošu meklējumu gaitā tas netika atrasts. Oktobra nogalē, kad kokiem un krūmiem lapas jau gandrīz pilnībā nobirušas, zāles un nezāles salnās novītušas, bija daudz cerīgāki apstākļi nezināmā dižakmens sameklēšanai un izpētei.


Ģeoparka ekspedīcija pie Mežvidu dižakmens Ramatas pagastā. Foto: Andris Grīnbergs.

Vairākas stundas 16 cilvēki meklēja dižakmeni plašā apkārtnē abos Ramatas upes krastos, līdz beidzot to izdevās atrast. Mežvidu dižakmens, kura nosaukums ņemts no tuvējo māju vārda, izrādījās ne sevišķi liels. Pieci kubikmetri tam dod tikai vietējas nozīmes dižakmens statusu. Akmens meklējams jaunaudzē, Ramatas labā krastā ap 550 m no Ramatas Lielakmens. Pirmās ekspedīcijas dienas otrā pusē Valsts Mežu Dienesta Kultūras mantojuma apzināšanas projekta Ramatas pagasta inventarizētājs Māris Rušiņš pasākuma dalībniekus iepazīstināja ar vairākiem interesantiem objektiem tuvējā apkārtnē. Īpaši daudz diskusiju rosināja pamatīgas akmeņu krāvumu sētas Šķutes māju apkārtnē, kur tās ietver ap hektāru lielu meža platību.


Tiek mērīts un pētīts daudz cietušais Valkas dižakmens. Foto: Vilnis Spundiņš.

Ekspedīcijas otrā dienā devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz Valkas pagastu, kur tikāmies ar VMD Kultūras mantojuma apzināšanas projekta Valkas pagasta inventarizētājiem Normundu Ģērmani un Viesturu Lārmani, un viņi izrādīja interesantākos objektus pagasta teritorijā. Dienas pirmā pusē tika apsekoti divi dižakmeņi Pedeles upes krastos un vairāki senie robežakmeņi Valkas pagasta rietumu daļā. Savukārt pēcpusdienā tika iepazīti dižkoki - bišu koki Gaujas ielejā pie Marsiem un Vekšiem. Šajā apvidū vēl saglabājušies veci koki, kuros pagājušā gadsimtā ierīkoti dažādu veidu bišu stropi un pēc kuriem var uzzināt kādi biškopības paņēmieni lietoti Ziemeļvidzemē vēl pavisam nesen. Tas gan ir aizejošs kultūras mantojums, jo mūsdienās šie koki jau krietnā vecumā, bet biškopji bites tur un aprūpē pavisam citādos veidos.
Andris Grīnbergs, vēsturnieks.


Ne visi ekspedīcijas ceļi ir viegli izbraucami. Foto: Andris Grīnbergs.
Skatījumi: 2544 | Datums: 09.11.10