» Jaunumi


2010.gada 17. un 18.jūlijā Ģeoparka teritorijā notika dabas un vēstures objektu apzināšanas un pētniecības ekspedīcija, kuras laikā tika apsekotas vietas Rūjienas, Naukšēnu un Mazsalacas novados. Nozīmīgākais šajās divās dienās – Skaņkalnes pagasta mežos apzināts jauns bedrīšakmens!

Akmeni ar diviem ļoti aizdomīgiem dobumiņiem Salacas kreisā krasta mežos šajā pavasarī uzgājis Kaspars Beriņš, kas piedalās Valsts Mežu Dienesta organizētajā Kultūras mantojuma apzināšanas projektā kā inventarizētājs. Semināros projekta dalībniekiem pirms tam tika stāstīts un rādīts kādi izskatās dažādi dobumakmeņi, īpaši aicinot meklēt Ziemeļvidzemē atrodamos bedrīšakmeņus. Un tagad Kaspars Beriņš aizveda Ģeoparka ekspedīciju aprīlī atrasto akmeni izvērtēt. Ja dažkārt gadās, kad varbūtējais bedrīšakmens jāpēta ilgi un jādomā ir vai nav īsts, tad šeit tas bija tikai dažu sekunžu jautājums. Bedrīšu ievērojamie izmēri un kvalitāte pat pārsteidza.

2,4 m garā un 1,2 m platā granīta akmens virsmā sensenos laikos 25 cm attālumā viena no otras ieveidotas divas izteiksmīgas un salīdzinoši ar citiem bedrīšakmeņiem - ļoti dziļas bedrītes. Lielākā no tām ir 5,5 cm dziļa un viena no iespaidīgākajām Latvijā. Dziļākas bedrītes par to apskatāmas tikai labi zināmajā Daviņu Lielajā akmenī Bērzaines pagastā.

Jaunatklātais bedrīšakmens atrodas Mazsalacas novada Skaņkalnes pagasta mežos - gan Ziemeļvidzemes Ģeoparka, gan Ziemeļvidzemes Biosfēras rezervāta teritorijā. Tā, kā akmens ir ļoti nozīmīgs un atrodas vēsturiskajā vietā, to nepieciešams ņemt valsts aizsardzībā kā arheoloģijas pieminekli.


Ekspedīcijas dalībnieki pie Jaunutēnu bedrīšakmens. Foto: V.Spundiņš, 2010.


Viena no divām bedrītēm akmens virsmā. Foto: A.Grīnbergs, 2010.

© Mag.hist. Andris Grīnbergs, 2010. g. jūlijs.
Skatījumi: 2360 | Datums: 22.07.10