Vadība
Meklētājs
Kategorijas
Servisu nodrošina
» Faili » Publikācijas


Daugava - appludinātais Latvijas krāšņums
[ Lejupielādēt no šīs lapas (5.02 Mb) ] 16.02.19, 00:28

Vai nebūtu pienācis laiks rosināt Daugavas Staburaga un pārējās Daugavas ielejas (senlejas, senielejas) atbrīvošanu no Pļaviņu HES ūdeņiem?

Vispirms jau kā diskusiju.

Latvijas valsts savā attīstībā ir sasniegusi labklājības līmeni, kāds nekad tās vēsturē nav bijis. Tai pat laikā mums kā valstij un tautai akūti trūkst vienojoša un iedvesmojoša attīstības mērķa.

Staburags kopā ar pārējiem Daugavas dārgumiem mums varmācīgi tika atņemts pirms 53 gadiem, neraugoties uz tā laika inteliģences un, tostarp, ģeologu centieniem to novērst.

Latvijas krāšņāko un tautas brīvībai simbolisko vietu zaudējums bija un joprojām ir nopietns kaitējums tautas pašcieņai un pašlepnumam. Joprojām daļā sabiedrības valda viedoklis, ka mēs nedrīkstam prasīt savas krāšņās un svētās vietas atpakaļ, jo ir kāds, kaut kur augšā, varas gaiteņos, kas zina labāk. Bet vai tas tā tiešām ir?

Protams, ir materiālas dabas intereses, kas atsevišķās iestādēs un uzņēmumos radīs izteiktu pretošanos jebkādiem Daugavas atbrīvošanas centieniem. Tomēr tādu noteikti ir izteikts mazākums.

Oliņkalns, Grūbes krāces, Staburags, Liepavots, Pērses ūdenskritumi, Daugavas senlejas varenā ainava. Tās ir tikai zināmākās no zaudētajām vērtībām.

Domājot un mazliet brīnoties par to, ka šis jautājums vēl līdz šim nav nopietni kustināts, es sapratu, ka ierosmei ir jānāk tieši no ģeologu puses. Lielā daļā sabiedrības valda priekšstats, ka appludinātie dārgumi ir “gājuši bojā”, kamēr tieši ģeologi, pārzinot dabas procesus, var droši apgalvot, ka ģeoloģiskie veidojumi ir neskarti, un atliek tikai tos atgriezt dienas gaismā.

Protams, ka nekas nav vienkārši, un visu ir nepieciešams rūpīgi izplānot un izdarīt gudri, gan no ainavas veidošanas, gan īpašuma tiesību, gan enerģētikas, vides un dabas aizsardzības un citiem aspektiem! Bet mana pārliecība ir, ka mēs visi, visa Latvijas tauta, to šobrīd varam. Uzsākot jauno Latvijas valsts simtgadi apspriežamo jautājumu lokā, un vēlāk arī vīzijās, plānos un programmās vajadzētu parādīties jautājumam par Daugavas atbrīvošanu.

Ņemot vērā minēto, aicinu katru konkrēti, izdevīgos brīžos un vietās aktualizēt diskusijas nepieciešamību par Daugavas atbrīvošanas procesa uzsākšanu!

Latvijas valsts savos 100 gados īsti brīva ir bijusi 47 gadus, bet nebrīva 53. Daugavas statistika šajos 100 gados ir tieši tāda pat. Divas paaudzes nav redzējušas Latvijas krāšņākās vietas!

To būtu jālabo!

Dainis Ozols, biedrības Ziemeļvidzemes ģeoparks vadītājs, 15.02.2019.

Saite uz Daugava_Posteris.jpg

Kategorija: Publikācijas
Skatījumi: 22 | Lejupielādes: 2