Vadība
Meklētājs
Kategorijas
Servisu nodrošina
» FailiKopējais failu skaits: 5
Parādītie faili: 1-3
Lappuse: 1 2 »

2012.gada pētījumu sezonā Valsts Kultūrkapitāla fonds atbalstīja Ziemeļvidzemes Ģeoparka projektu „Kultūras mantojuma apzināšana Mazsalacas novadā”, kura laikā tika veiktas trīs ekspedīcijas un informācijas apkopošana par dažāda veida kultūras mantojuma objektiem Ziemeļvidzemes Ģeoparka teritorijā esošajā Mazsalacas novadā. Šī gada aktivitātes bija kā turpinājums Ziemeļvidzemes Ģeoparka 2011.gadā realizētajam kultūras mantojuma projektam „Kultūras mantojuma apzināšana Rūjienas un Naukšēnu novadā”. Pagājušā gadā arī tika veiktas ekspedīcijas, apsekoti kultūras mantojuma objekti un apkopoti materiāli par Ģeoparka teritorijas austrumu un centrālo daļu, kas ietilpst minētajos divos novados. Projekta darbu aktivitātes vairāk tika veiktas pavasarī un rudenī, kad ir lauku pētījumiem labvēlīgi laika apstākļi, vasaras karstajā laikā ieturot pārtraukumu. Jau iepriekšējā gadā aktivitātes tika organizētas pēc līdzīga laika grafika, un tās attaisnojās – gan laika apstākļu piemērotības ziņā, gan dalībnieku piesaistes ziņā.
Publikācijas | Skatījumi: 1083 | Lejupielādes: 284 | Datums: 29.11.12

Ziemeļvidzemes Ģeoparka teritorijā atrodas daudz ievērojamu akmeņu – gan liels skaits dižakmeņu, gan ļoti dažādi kultūrvēsturiskie akmeņi. Šajā publikācijā apkopota informācija par 10 ievērojamākajiem kultūrvēsturiskajiem akmeņiem šajā teritorijā. Starp tiem ir gan izmēros ievērojami dižakmeņi (īpaši Mellaču akmens), akmeņi ar vairāku tipu dobumiem – gan bedrīšakmeņi, gan bļodakmens, gan šķīvjakmens, gan arī akmeņi ar iekalumiem un interesantu teiku materiālu.

No šeit aprakstītajiem 10 ievērojamākajiem kultūrvēsturiskajiem akmeņiem valsts aizsardzībā kā arheoloģijas pieminekļi ir tikai četri: Urgu Zviedru akmens (Lodes pagasts), Kalnalammiku bedrīšakmens (Lodes pagasts), Andrecēnu Velna gulta (Naukšēnu pagasts) un Riņņukalna dobumakmens (Vecates pagasts). Arī pārējie seši aprakstītie akmeņi būtu ņemami valsts aizsardzībā kā arheoloģijas pieminekļi. Noteikti aizsardzībai kā kultūras pieminekļi rekomendējami Mazsalacas bedrīšakmens, Matīšu Mācītājmuižas Velnakmens, Saulīšu Liepakmens un Jēču bļodakmens.
Publikācijas | Skatījumi: 1389 | Lejupielādes: 303 | Datums: 29.08.11

Izdevums "Latvijas minerāli un ieži" ietver plakātu ar izplatītāko Latvijas minerālu un iežu attēliem un ilustrētu brošūru ar izvērstāku minētās tēmas skaidrojumu. Plakātā ietverti 13 minerāli un 19 ieži. Brošūrā apskatīti arī mazāk izplatīti to paveidi, un aptuvenais raksturoto minerālu skaits ir 40, un arī iežu – 40. Plakātā ir iekļauti akmens materiāla attēli – cietie minerāli un ieži. Brošūrā raksturoti arī nesaistītie ieži – nogulumi. Dotās brošūras mērķis ir sniegt priekšstatu par Latvijā biežāk sastopamajiem minerāliem un iežiem, to īpašībām, īsi raksturojot arī izcelsmi un sastopamību. Nepieciešamība pēc šāda rakstura izdevuma bija nobriedusi jau sen, jo Latvijas nedzīvajai dabai veltītā literatūra ir izdota sen un kļuvusi par bibliogrāfisku retumu, vai arī pieejama tikai krievu valodā. Ap 1995. gadu autors kopā ar M.Sc. Māri Rudzīti izveidoja apjomīgu mācību līdzekli Ģeoloģijas pamati, kas palika nepublicēts. Atsevišķas teksta daļas no minētā mācību līdzekļa ir iekļautas dotajā izdevumā. Pēdējos gados iznākušie, citi krāšņi, citi zinātniski dziļi un perfekti, izdevumi, uz minerālu un iežu pasauli lūkojas globālā kontekstā. Informācijas niša – kas stāsta par mūsu zemes ģeoloģiju, bija palikusi tukša. Varbūt vismaz nelielu tās daļu aizpildīs dotais izdevums.

Pamata mērķauditorija ir skolēni, skolotāji un ar dabas un vides apsaimniekošanu saistīti cilvēki, kā arī visplašākais interesentu loks. Izdevuma autoram būtu patiess prieks, ja lasītājiem sniegtā informācija palīdzētu tuvoties mūsu zemes iepazīšanai un izpratnei, kā arī vairotu Zemes zinātnes – ģeoloģijas atpazīstamību. Atbilstoši mērķauditorijai ir mēģināts stāstu veidot populārā valodā, tomēr nevairoties no zinātniskiem terminiem un sniedzot to skaidrojumus.
Publikācijas | Skatījumi: 3955 | Lejupielādes: 535 | Datums: 22.04.10

1-3 4-5