» Jaunumi


« 1 2 3 4 ... 12 13 »

Biedrība Ziemeļvidzemes ģeoparks, popularizējot ģeoloģiju un ģeoloģiskos dabas veidojumus, nosauc Latvijas Gada ģeovietu 2020.

Šogad par Gada ģeovietu plašas ģeologu un dabas ekspertu aptaujas un balsošanas rezultātā tika izvēlēta Rundēnu Velna dobe (Rundānu Valna dūbe), kas atrodas Latgales augstienes austrumu daļā, Rundēnu paugurainē.

Vietas koordinātes: N 56° 17.843 E 027° 51.056

Velna dobe ir izteiksmīgākā no beznoteces ieplakām, kādas izplatītas paugurainajā augstienes reljefā. Turklāt Velna dobe atrodas paugura vidū un kopā ar apliecošo valni veido it kā krāteri. Dobais paugurs ir nedaudz iegarens, nepilnus 200 m garš, ar lēzenākām ārējām, bet stāvākām iekšējām nogāzēm.

Savdabīgajiem reljefa veidojumiem uzmanību pievērsis Rundēnu ciema ceļa meistars P. Berjoza 1962. gadā. Toreiz viņš ziņoja par savu atradumu Latvijas PSR Ģeoloģijas institūtam.

Ģeologi, kas ir pētījuši apkārtnes reljefu ir vienisprātis, ka savdabīgās reljefa formas ir radušās ledāja, tā kušanas ūdeņu un sasalšanas-atkušanas procesu mijiedarbē pēdējā leduslaikmeta noslēgumā, aptuveni pirms 15 000 gadiem. Tomēr to izcelsme un iekšējā uzbūve līdz šim pilnībā nav noskaidrota.

Velna dobes pagultnē ir izveidojies daļēji ar krūmiem apaudzis purvelis. Pat vasaras vidū tā vidusdaļā saglabājas ūdens lāmas. Pētījumi liecina, ka kūdras uzkrāšanās sākusies pirms 5500-6500 gadiem, bet pirms tam pastāvējis ezers.

Teritorijas aizsardzībai ir izveidots ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis.

Gada ģeovietas nosaukums tiek piešķirts ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību Latvijas īpašajiem ģeoloģiskajiem veidojumiem un to problēmām, sniegt par tiem informāciju, rosināt vietas tālāku izpēti, sakopšanu un labiekārtošanu.

Publisks izglītojošs pasākums, veltīts Gada ģeovietai, tradicionāli notiks aprīlī vai maijā ietverot pārgājienu ar speciālistu ģeologu piedalīšanos. Paredzams, ka šogad izdosies izveidot pieeju savdabīgajai reljefa formai un izvietot stendu ar skaidrojumu par šis vietas ģeoloģiju un citām dabas vērtībām. Par šo pasākumu tiks atsevišķi paziņots marta beigās.

Rundēnu Velna dobes kā Latvijas Gada ģeovietas 2020 izvirzīšanu atbalsta Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Ģeoloģijas nodaļas un Ģeoloģijas muzejs, Dabas aizsardzības pārvalde, Latvijas Petroglifu centrs un Ludzas novada pašvaldība.

[EN]  North Vidzeme Geopark announces Rundēnu Velna dobe (Rundēni Devil Bed) as the Geosite of the Year 2020 in Latvia.

Geologists and geographers of Latvia voted for this geosite.

Road builder P. Berjoza noticed the peculiar landform in 1962. After some study geologists concluded that the Velna dobe has been formed by glacier and meltwater action during the final stage of the last Ice Age. Some specialists consider it is a pingo. The details of the landform's origin remains unclear.

The territory is now a Geological Nature monument, also valuable with its wildlife. There are badger burrows on the inner slopes of the crater-like landform.

Sagatavoja Dainis Ozols, biedrības Ziemeļvidzemes Ģeoparks un Dabas aizsardzība ... Lasīt tālāk »

Attachments: Attēls 1
Skatījumi: 684 | Datums: 06.01.20

Ziemeļvidzemes ģeoparks piedalās ar ekskursiju Sakalas augstienē!

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta Ceļotāju dienās akcentēs dabai draudzīgu ceļošanu un saimniekošanu

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar novadu pašvaldībām un vietējiem uzņēmumiem 24. un 25. augustā aicina dabas draugus un aktīvas atpūtas cienītājus uz jau trešajām Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta (turpmāk – ZBR) Ceļotāju dienām, kurās šogad īpaša uzmanība pievērsta klimata izmaiņu nelabvēlīgās ietekmes mazināšanai.

“Ziemeļvidzeme ir daļa no apkārtējās dinamiskās pasaules, tādēļ šī gada ZBR Ceļotāju dienu vadmotīvs ir “Veidojam labāku klimatu!”, ar to saprotot gan  savstarpējo saskarsmi un apmaiņu ar zināšanām, gan saimnieciskās darbības klimata uzlabošanu, gan arī darbības klimata izmaiņu nelabvēlīgo ietekmju mazināšanai un pielāgošanai,” pauž ZBR koordinatore Arta Krūmiņa.

Dabas un kultūrvēstures daudzveidība un videi draudzīga saimniekošana ir stūrakmeņi, kas raksturo šī gada Ceļotāju dienu piedāvājumu Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Divu dienu garumā ikviens varēs atrast un izvēlēties sev piemērotus un interesantus pasākumus un aktivitātes – plānoti gan pārgājieni, gan velobraucieni, viesošanās lauku saimniecībās, foto orientēšanās, vides izziņas darbnīcas un neparastas ekspedīcijas.

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kas aptver 457 600 ha sauszemes un 16 750 ha jūras akvatorijas. Tā teritorija aptver visu Salacas baseinu ietverot Burtnieka ezeru, Sedas purvu, vienu no vēsturiski interesantākajām smilšakmens alām Latvijā - Lībiešu upuralu pie Svētupes, Vidzemes jūrmalas stāvkrastus (2019. gada Latvijas Ģeovieta!) un citas vietas.

Informācija sagatavota izmantojot Dabas aizsardzības pārvaldes preses relīzi.

 

Skatījumi: 415 | Datums: 19.08.19

Biedrība “Ziemeļvidzemes Ģeoparks” un Dabas aizsardzības pārvalde 11.maijā plkst.11:00 aicina uz izzinošu pārgājienu, kas veltīts 2019. gada Latvijas ģeovietai – Vidzemes jūrmalas stāvkrastiem.

Aktīvie krasta erozijas procesi, krāšņie devona iežu atsegumi, laukakmeņiem klātā krasta josla, krāsainie minerālu kliedņi un savdabīgā augu valsts Vidzemes jūrmalas stāvkrastu ainavu padara dinamisku un krāšņu visos gadalaikos, tāpēc teritorija ir iecienīts atpūtnieku un tūristu galamērķis. Stāvkrasti ir brīvi pieejami ikvienam interesentam.

Izzinošo pārgājienu vadīs ģeologiLatvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāti pārstāvēs - devona pamatiežu speciālists, asociētais profesors Ģirts Stinkulis, jūras krastu ģeoloģisko procesu speciālists, vadošais pētnieks Jānis Lapinskis, mineraloģe, vadošā pētniece Vija Hodireva un, iespējams, vēl citi. No Dabas aizsardzības pārvaldes būs atsegumu biotopu eksperts Dainis Ozols.

Dabas aizsardzības pārvalde sniedz arī lielu organizatorisku un tehnisku atbalstu.

Pasākums ir bezmaksas! Aicināti visi interesenti!

Pasākuma norise: sākums ir atpūtas vietā “Vasas”, Salacgrīvas novadā (https://ej.uz/vasas).

  • 11:00-11:30 notiks automašīnu pārbraukšana uz galapunktu un šoferīšu atvešana atpakaļ.
  • 11:30-14:30 pārgājiens gar jūras krastu ar speciālistu stāstījumiem par krastu ģeoloģiskajiem procesiem, klintīm, akmeņiem un citām dabas tēmām. Maršruts (7 km): Vasas – Ķurmjrags – Ežurgu un Zivtiņu klintis – Rankuļrags – Veczemju klintis. Grūtības pakāpe - vidēja.
  • 14:30-15:00 Pasākuma noslēgums. Gada ģeovietas 2019 informācijas stendu atklāšana.

Galapunktā - kempingā “Veczemju klintis” darbosies kafejnīca (https://ej.uz/Veczemju_klintis), un pasākuma dalībniekiem automašīnu novietošana būs bez maksas.

Pasākuma dalībniekus aicinām ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Lielākā daļa maršruta vedīs pa smilšainu pludmali, bet būs arī akmeņaini posmi. Līdzi jāņem dzeramais ūdens un uzkodas pēc saviem ieskatiem.

Latvijas Gada ģeovietas  izvirzīšanu organizē biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks” un atbalsta Dabas aizsardzības pārvalde, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Ģeoloģijas nodaļas un Ģeoloģijas muzejs, Latvijas Petroglifu centrs, Spectūrisms un Salacgrīvas novada pašvaldība.

 

Skatījumi: 498 | Datums: 07.05.19