» Jaunumi


« 1 2 ... 12 13 14
Ziemeļvidzemes Ģeoparka teritorijā un tā tuvākajā apkārtnē atrodas daudz ievērojamu akmeņu – gan liels skaits dižakmeņu, gan ļoti dažādi kultūrvēsturiskie akmeņi. Šajā publikācijā apkopota informācija par 10 ievērojamākajiem kultūrvēsturiskajiem akmeņiem šajā teritorijā. Starp tiem ir gan izmēros ievērojami dižakmeņi (īpaši Mellaču akmens), akmeņi ar vairāku tipu dobumiem – gan bedrīšakmeņi, gan bļodakmens, gan šķīvjakmens, gan arī akmeņi ar iekalumiem un interesantu teiku materiālu.

No šeit aprakstītajiem 10 ievērojamākajiem kultūrvēsturiskajiem akmeņiem valsts aizsardzībā kā arheoloģijas pieminekļi ir tikai četri: Urgu Zviedru akmens (Lodes pagasts), Kalnalammiku bedrīšakmens (Lodes pagasts), Andrecēnu Velna gulta (Naukšēnu pagasts) un Riņņukalna dobumakmens (Vecates pagasts). Arī pārējie seši aprakstītie akmeņi būtu ņemami valsts aizsardzībā kā arheoloģijas pieminekļi. Noteikti aizsardzībai kā kultūras pieminekļi rekomendējami Mazsalacas bedrīšakmens, Matīšu Mācītājmuižas Velnakmens, Saulīšu Liepakmens un Jēču bļodakmens.

Apraksts sastāv no adreses, koordinātēm, tipoloģijas, izmēriem, ģeoloģiskā un kultūrvēsturiskā apraksta, kā arī apkārtējās vides un pieejamības raksturojuma. Papildus informācijas nepieciešamības gadījumiem, katram aprakstītajam objektam sniegta nozīmīgākā literatūra, līdz piecām publikācijām. Visa publikācija lasāma šeit.


Skatījumi: 2716 | Datums: 14.04.10

1-3 4-6 ... 34-36 37-39 40-40