» Jaunumi


« 1 2 ... 11 12 13
Par 2010. gada ģeoloģisko objektu izvēlēts Virsaišu ūdenskritums, kas atrodas Kurzemē, Talsu novada Abavas pagastā, Virbupes labā krasta pietekā netālu no Virsaišu mājām. Kā jau tradicionāli tas noticis iepriekš, pie gada ģeoloģiskā objekta tiek organizēts izglītojošs pasākums un neliela talka dabas veidojuma sakopšanai. Tas viss notiks 2010.gada 1.maijā pulksten 10.00. Tikšanās vieta un došanās uz ūdenskritumu no Stendes – Sabiles šosejas un pagrieziena uz stādaudzētavu Mazsili. Aicināts ikviens interesents!

Virsaišu ūdenskritums ir 1,7 m augsts, un izveidojies Virbupes labā krasta nelielas pietekas – strauta gultnē pār augšdevona dolomīta iežiem. Īpaši izteiksmīgs ūdenskritums ir pavasaros un rudeņos, kad tā platums sasniedz 4 metrus. Ūdenskritums atklāts tikai 1998.gadā, bet kopš 2001.gada tam ir valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss.

Virsaišu ūdenskritums atrodas dziļā Virbupes sāngravā, kur izbaudāma civilizācijas maz ietekmēta daba – pār dolomītu kāplēm čalo strauts, krastu kraujās atsedzas ieži, krustu šķērsu sakrituši vēja gāzti koki, bet taku ir maz.

Latvijas Petroglifu centra organizēto Virsaišu ūdenskrituma nominēšanu par Latvijas 2010. gada ģeoloģisko objektu atbalsta Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzejs, Ziemeļvidzemes Ģeoparks, Talsu novada dome un Talsu tūrisma informācijas centrs.


Virsaišu ūdenskritums.   Foto: Andris Grīnbergs © LPC, 2007.
Skatījumi: 2065 | Datums: 14.04.10

Ziemeļvidzemes Ģeoparka teritorijā un tā tuvākajā apkārtnē atrodas daudz ievērojamu akmeņu – gan liels skaits dižakmeņu, gan ļoti dažādi kultūrvēsturiskie akmeņi. Šajā publikācijā apkopota informācija par 10 ievērojamākajiem kultūrvēsturiskajiem akmeņiem šajā teritorijā. Starp tiem ir gan izmēros ievērojami dižakmeņi (īpaši Mellaču akmens), akmeņi ar vairāku tipu dobumiem – gan bedrīšakmeņi, gan bļodakmens, gan šķīvjakmens, gan arī akmeņi ar iekalumiem un interesantu teiku materiālu.

No šeit aprakstītajiem 10 ievērojamākajiem kultūrvēsturiskajiem akmeņiem valsts aizsardzībā kā arheoloģijas pieminekļi ir tikai četri: Urgu Zviedru akmens (Lodes pagasts), Kalnalammiku bedrīšakmens (Lodes pagasts), Andrecēnu Velna gulta (Naukšēnu pagasts) un Riņņukalna dobumakmens (Vecates pagasts). Arī pārējie seši aprakstītie akmeņi būtu ņemami valsts aizsardzībā kā arheoloģijas pieminekļi. Noteikti aizsardzībai kā kultūras pieminekļi rekomendējami Mazsalacas bedrīšakmens, Matīšu Mācītājmuižas Velnakmens, Saulīšu Liepakmens un Jēču bļodakmens.

Apraksts sastāv no adreses, koordinātēm, tipoloģijas, izmēriem, ģeoloģiskā un kultūrvēsturiskā apraksta, kā arī apkārtējās vides un pieejamības raksturojuma. Papildus informācijas nepieciešamības gadījumiem, katram aprakstītajam objektam sniegta nozīmīgākā literatūra, līdz piecām publikācijām. Visa publikācija lasāma šeit.


Skatījumi: 2701 | Datums: 14.04.10

1-3 4-6 ... 31-33 34-36 37-38