» Jaunumi


« 1 2 ... 10 11 12 13 »
2010.gada 17. un 18.jūlijā Ģeoparka teritorijā notika dabas un vēstures objektu apzināšanas un pētniecības ekspedīcija, kuras laikā tika apsekotas vietas Rūjienas, Naukšēnu un Mazsalacas novados. Nozīmīgākais šajās divās dienās – Skaņkalnes pagasta mežos apzināts jauns bedrīšakmens!

Akmeni ar diviem ļoti aizdomīgiem dobumiņiem Salacas kreisā krasta mežos šajā pavasarī uzgājis Kaspars Beriņš, kas piedalās Valsts Mežu Dienesta organizētajā Kultūras mantojuma apzināšanas projektā kā inventarizētājs. Semināros projekta dalībniekiem pirms tam tika stāstīts un rādīts kādi izskatās dažādi dobumakmeņi, īpaši aicinot meklēt Ziemeļvidzemē atrodamos bedrīšakmeņus. Un tagad Kaspars Beriņš aizveda Ģeoparka ekspedīciju aprīlī atrasto akmeni izvērtēt. Ja dažkārt gadās, kad varbūtējais bedrīšakmens jāpēta ilgi un jādomā ir vai nav īsts, tad šeit tas bija tikai dažu sekunžu jautājums. Bedrīšu ievērojamie izmēri un kvalitāte pat pārsteidza.

2,4 m garā un 1,2 m platā granīta akmens virsmā sensenos laikos 25 cm attālumā viena no otras ieveidotas divas izteiksmīgas un salīdzinoši ar citiem bedrīšakmeņiem - ļoti dziļas bedrītes. Lielākā no tām ir 5,5 cm dziļa un viena no iespaidīgākajām Latvijā. Dziļākas bedrītes par to apskatāmas tikai labi zināmajā Daviņu Lielajā akmenī Bērzaines pagastā.

Jaunatklātais bedrīšakmens atrodas Mazsalacas novada Skaņkalnes pagasta mežos - gan Ziemeļvidzemes Ģeoparka, gan Ziemeļvidzemes Biosfēras rezervāta teritorijā. Tā, kā akmens ir ļoti nozīmīgs un atrodas vēsturiskajā vietā, to nepieciešams ņemt valsts aizsardzībā kā arheoloģijas pieminekli.


Ekspedīcijas dalībnieki pie Jaunutēnu bedrīšakmens. Foto: V.Spundiņš, 2010.


Viena no divām bedrītēm akmens virsmā. Foto: A.Grīnbergs, 2010.

© Mag.hist. Andris Grīnbergs, 2010. g. jūlijs.
Skatījumi: 2552 | Datums: 22.07.10

29. maijā Rūjienas vārdadienas svinību ietvaros kā viens no satelītpasākumiem Rūjienā pie Bērtuļa kapsētas tiks veikta zemes dzīļu urbšana līdz 20 m dziļumam.

Urbuma veikšanas mērķis - radīt uzskatāmu priekšstatu par Zemes dzīļu uzbūvi un urbšanas tehnisko procesu. Pasākuma laikā tiks demonstrēts prognozējamais Zemes dzīļu šķersgriezums un salīdzināts ar urbšanas procesā konstatēto, rezultāti tiks komentēti, tiks saglabāta un eksponēta iegūtā urbuma serde. Turpat notiks arī citas ar ģeoloģisko izziņu saistītas izglītojošasaktivitātes.

Pasākumu organizē un tajā piedalīsies Latvijas Universitātes speciālisti un studenti, biedrības "Ziemeļvidzemes ģeoparks" aktīvisti, Rūjienas novada domes pārstāvji. Pasākumu atbalsta Dabas aizsardzības pārvaldes Ziemelvidzemes biosfēras rezervāta administrācija.

Laipni aicināti visi Rūjienas vārdadienas svētku dalībnieki, skolēni, un citi interesenti!


Skatījumi: 2111 | Datums: 19.05.10

Par 2010. gada ģeoloģisko objektu izvēlēts Virsaišu ūdenskritums, kas atrodas Kurzemē, Talsu novada Abavas pagastā, Virbupes labā krasta pietekā netālu no Virsaišu mājām. Kā jau tradicionāli tas noticis iepriekš, pie gada ģeoloģiskā objekta tiek organizēts izglītojošs pasākums un neliela talka dabas veidojuma sakopšanai. Tas viss notiks 2010.gada 1.maijā pulksten 10.00. Tikšanās vieta un došanās uz ūdenskritumu no Stendes – Sabiles šosejas un pagrieziena uz stādaudzētavu Mazsili. Aicināts ikviens interesents!

Virsaišu ūdenskritums ir 1,7 m augsts, un izveidojies Virbupes labā krasta nelielas pietekas – strauta gultnē pār augšdevona dolomīta iežiem. Īpaši izteiksmīgs ūdenskritums ir pavasaros un rudeņos, kad tā platums sasniedz 4 metrus. Ūdenskritums atklāts tikai 1998.gadā, bet kopš 2001.gada tam ir valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss.

Virsaišu ūdenskritums atrodas dziļā Virbupes sāngravā, kur izbaudāma civilizācijas maz ietekmēta daba – pār dolomītu kāplēm čalo strauts, krastu kraujās atsedzas ieži, krustu šķērsu sakrituši vēja gāzti koki, bet taku ir maz.

Latvijas Petroglifu centra organizēto Virsaišu ūdenskrituma nominēšanu par Latvijas 2010. gada ģeoloģisko objektu atbalsta Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzejs, Ziemeļvidzemes Ģeoparks, Talsu novada dome un Talsu tūrisma informācijas centrs.


Virsaišu ūdenskritums.   Foto: Andris Grīnbergs © LPC, 2007.
Skatījumi: 2024 | Datums: 14.04.10

1-3 4-6 ... 28-30 31-33 34-36 37-37